HU

ВИННИЙ ПІДВАЛ СІМ'Ї ШОШ

Контакти: Закарпатська обл., Берегівський район, с. Кідьош, вул. Ракоці, 52.
Тел.: +38 050 934 76 71, +38 068 406 09 04 E-mail: sasspince@gmail.com


День Святого Мартона 2018

Щороку, 11 листопада, Лицарі Ордену Вина імені святого Венцела, вшановують пам’ять про одного з відоміших покровителів винограду та вина – Святого Мартона, який жив у IV-му столітті нашої ери.

Чернець-відлюдник і проповідник, єпископ міста Турин, святий покровитель Франції - він був видатною постаттю у справі розповсюдження чернечих ідеалів у Європі. В його честь було збудовано тисячі церков. П’ятсот сіл носили його ім’я. Відомо багато позитивних діянь Святого Мартона.

Антоніо ван Дейк. Святий Мартон і жебрак. 1618 р.
Антоніо ван Дейк. Святий Мартон і жебрак. 1618 р.

Св. Мартон народився на початку IV ст. народився в місті Саварія в Паннонії (тепер це м.Сомбатхей в Угорщині). З дитинства він мріяв про чернецтво, бажаючи наслідувати Святого Антоніо Великого, але його батько, римський трибун, наполіг на його військовій кар’єрі. При імператорі Юліані Мартин попадає в Галлію. Тут він приймає християнство і залишає військову службу. Він стає відомим проповідником, а у 361 році в місті Лігюж біля міста Пуатьє в регіоні Пуату-Шарант засновує монастир, правила життя якого запозичені з традицій східного та єгипетського чернецтва.

В 371 році Мартона обирають єпископом в місті Турин (Франція). В 375 він організував монастир. Боровся із збоченими віруваннями, але захищав самих віруючих, хоч не зміг відстояти їх від страти. Вважають, що йому явився Ісус Христос, коли мартон поїхав до батьків. В Альпах на нього напали розбійники, взяли його в полон, але Мартон і цих грабіжників настановив на путь істинний. В Мілані він переміг чорта, молитвою зупинив хворобу, воскресив одного вмерлого, який мав прийняти дійсну віру. Вилікував одну людину, в яку вселився диявол. Воскресив одного самогубця, розкрив місцезнаходження грабіжників, яке вважали могилою святого. На очах у поганинів воскресив одну молоду людину. Він є покровителем міста Сомбатхей та Ейзенштадта та монастирів декількох міст. Покровитель багатьох церков, а також святий покровитель виноробів, абстинентів та бондарів. В Парижі зберігається Святиня – плащ Святого Мартона, а його головний убір – у місті Лімож (Франція).

В День Святого Мартона (11 листопада) знімали пробу молодого вина. Цей день святкували весело, особливо молодь. Збиралися як на парад, крокували з яйцями, салом та печивом. В Угорщині вважають, що хто в дні Мартона трохи п’яненький від вина, у того весь наступний рік не буде боліти голова та шлунок. А хто не п’є в той день вина, той буде мати проблеми із сечовим міхуром. Шанувальники Святого Мартона віддавали йому хвалу в Єпископських палацах міста Сомботхей. Королі Угорщини у Середньовіччі приносили присягу в церкві Святого Мартона в місті Сейкешфегервар, даючи клятву оберігати свою Вітчизну.

Вважається, що в дні Св.Мартона потрібно споживати гусятину. Хто того не дотримується, весь рік буде голодувати. Молоде вино, одразу після закінчення бродіння, рекомендували споживати разом з м’ясом гусей за прислів’ям “Мартон – суддя молодого вина». Якість вибродженого вина визначала якість витриманого вина.

Підтримуючи цю традицію, Лицарі Ордену Вина також проводять уточисті збори, діляться здобутками за минулий сезон та обговорюють плани на майбутнє. Старші винороби наставляють та діляться досвідом з молодими виноградарями та виноробами. І, головне, за традицією, смакують гусяче м’ясо поряд з дегустацією молодого вина цьогорічного урожаю.

Дегустації молодого вина проходять в дружній і теплій атмосфері. Колеги дружньо піднімають келихи з молодим вином і ведуть професійну бесіду. Вино допомагає укріпити дружні відносини, зігріває душі людей, укріпляє їх самоповагу та взаємне порозуміння. Не випадково, винпідвали та дороги до них вважалися культовими, священними, де з піднесеними душами йшла бесіда про вічне, добре, прекрасне, про правду життя та інші величні теми розмов. Тут добре почували себе господарі та гості.

Продається
Догляд за виноградником площею 7,5 гектарів вимагає надзвичайно багато праці та часу, тому господар приймає гостей на дегустації вин за попереднім записом телефоном – за 2-3 дні наперед.
Закарпатська обл.
Берегівський район,
с. Кідьош, вул. Ракоці, 52.

Моб.: +38 050 934 76 71
+38 068 406 09 04
E-mail: sasspince@gmail.com
Як нас знайти